Ile kosztuje 100 km samochodem elektrycznym w 2023 r.?

Elektryczne samochody to coraz popularniejsze rozwiązanie na rynku motoryzacyjnym. Zanim zdecydujesz się na zakup takiego auta, ważne jest, aby zrozumieć, ile kosztuje przejechanie 100 km samochodem elektrycznym. W tym artykule omówimy, co wpływa na koszt jazdy samochodem elektrycznym i jak obliczyć całkowity koszt jazdy.

Filip Żyro
Filip Żyro12 mar 2023, 10:30
Ładowarka samochodu elektrycznego

Ile kosztuje przejechanie 100 km samochodem elektrycznym?

Koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym zależy od kilku czynników:

 • Ceny energii elektrycznej

 • Sposobu ładowania samochodu

 • Wydajności samochodu

 • Stylu jazdy

 • Warunków atmosferycznych

Koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu

W Polsce średni koszt energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wynosi około 1 zł za 1 kWh. Zapotrzebowanie na energię w samochodach elektrycznych różni się od wielu czynników: pogody (gdy jest zimno, dodatkowa energia potrzebna jest na rozgrzanie i utrzymanie baterii w cieple, co minimalizuje ich degradację), średniej prędkości, właściwości aerodynamicznych, zaawansowania jednostki napędowej, a nawet oprogramowania.

Samochody elektryczne potrafią zużywać od 11 kWh podczas spokojnej jazdy po mieście, do nawet ponad 30 kWh w przypadku SUVa jadącego po autostradzie z prędkością powyżej 130 km/h. Dla uproszczenia wyliczeń przyjmijmy, że samochód elektryczny średnio potrzebuje około 15 kWh energii na 100 km

Łatwo policzyć, że w przypadku ładowania w domu koszt przejechania 100 km kształtuje się na poziomie 15 zł. Warto jednak pamiętać, że koszty mogą się różnić w zależności od regionu i dostawcy energii. Wyliczenia w 2023 r. komplikuje Ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, która wprowadziła limit energii w preferencyjnej cenie dla gospodarstw domowych. 

W przypadku domu wyposażonego w odpowiednio dużą instalację fotowoltaiczną koszty jeżdżenia elektrykiem można sprowadzić praktycznie do zera (nie licząc kosztów instalacji). Wtedy przyda się wallbox, który pozwoli na szybsze ładowanie samochodu prądem zmiennym o mocy 7,4 kW lub w przypadku odpowiednio zaprojektowanych instalacji z mocą nawet 22 kW.

Koszt ładowania samochodu elektrycznego na stacji

Drugim sposobem ładowania samochodu elektrycznego jest sieć prywatnych stacji ładowania, które można znaleźć w całej Polsce.

Mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych, dostępna jest na naszym portalu w zakładce stacje ładowania.

W takim wypadku koszt przejechania 100 km autem elektrycznym różnić się będzie w zależności, od mocy łącza, którego użyjemy do ładowania. Na stacjach elektrycznych dostępne są na ogół dwa rodzaje złączy:

 • AC – ładujące prądem zmiennym. Na ogół przy użyciu gniazdka trójfazowego, tzw. siły (380 V). Maksymalne natężenie prądu używanego do ładowania auta w ten sposób nie przekracza 16 A

 • DC – ładujące prądem stałym. Ładowanie prądem stałym jest najszybsze. Stacje szybkiego ładowania wykorzystują prąd zmienny AC i przetwarzają go na prąd stały DC

Ładowanie prądem zmiennym zajmuje dłużej, ale jest tańsze. Ładowarki tego typu oferują różną moc maksymalną, ale zazwyczaj jest to około 50 kW. Ładowanie prądem stałym jest znacznie szybsze, a niektóre z nich oferują moc nawet na poziomie 150 kW, co oznacza, że Teslę Model 3 z baterią 57.5 kWh naładujemy od 10% do 80% w 27 minut.

Aktualnie największą sieć ładowarek elektrycznych w Polsce posiada Orlen, gdzie na stacjach zapłacimy:

 • 1,89 zł kWh za prąd zmienny AC

 • 2,69 zł kWh za prąd stały DC o mocy równiej lub poniżej 50 kW 

 • 3,19 zł kWh za prąd stały DC o mocy powyżej 125 kW

Znając średnią moc zużycia samochodu elektrycznego na poziomie 15 kWh na 100 km, możemy obliczyć, że 100 km przy wykorzystaniu ładowarki płatnej będzie nas kosztować:

 • 28,35 zł po skorzystaniu z ładowarki AC 

 • 40,35 po skorzystaniu z ładowarki DC o mocy poniżej 50 kW

 • 47,85 po skorzystaniu z ładowarki DC o mocy powyżej 125 kW

Jak zaoszczędzić na kosztach przejazdu samochodem elektrycznym?

Istnieje kilka sposobów zaoszczędzenia na kosztach przejazdu samochodem elektrycznym. Przede wszystkim, warto zadbać o regularne serwisowanie samochodu, aby zapewnić jego maksymalną wydajność. Należy również pamiętać, że styl jazdy ma duży wpływ na koszty. Szybka jazda znacząco podnosi zużycie baterii.

Najważniejszym czynnikiem wciąż pozostaje jednak sposób ładowania samochodu.

Najtańszym rozwiązaniem jest ładowanie w domu z wykorzystaniem domowej sieci. Warto jednak pamiętać, że jest to najwolniejszy sposób ładowania, który może trwać nawet powyżej 20 godzin, jeżeli nie posiadamy wallboxa. Jeżeli potrzebujesz szybszego ładowania, warto zainwestować kilka tysięcy w moduł, który pozwoli na ładowanie z większą mocą. Takie urządzenia bez problemu znajdziesz w internecie.

Innym sposobem na oszczędzenie na kosztach prądu jest korzystanie z energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, takich jak panele fotowoltaiczne. Dzięki nim można uniezależnić się od tradycyjnych dostawców energii i obniżyć koszt ładowania samochodu. Wielu kierowcom aut elektrycznych udało się zredukować koszty jeżdżenia samochodem praktycznie do zera (nie licząc kosztów instalacji fotowoltaicznej).

Podsumowanie

Ile kosztuje przejechanie 100 km samochodem elektrycznym? Jak widać, odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak koszt energii elektrycznej, sposobu ładowania, wydajności samochodu i stylu jazdy. Warto jednak pamiętać, że koszty jazdy samochodem elektrycznym są zazwyczaj niższe niż w przypadku samochodów tradycyjnych, co czyni je coraz bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem dla kierowców.

FAQ

Jakie są koszty ładowania samochodu elektrycznego?

Koszty ładowania samochodu elektrycznego zależą od ceny energii elektrycznej. Przyjmuje się, że koszt ładowania samochodu elektrycznego na 100 km wynosi od kilku do kilkunastu złotych w przypadku ładowania w domu i około 30-40 zł w przypadku ładowania na stacjach komercyjnych.

Czy koszt ładowania samochodu elektrycznego jest niższy niż koszt tankowania samochodu z silnikiem spalinowym?

Tak, zazwyczaj koszt ładowania samochodu elektrycznego jest niższy niż koszt tankowania samochodu z silnikiem spalinowym. W zależności od miejsca zamieszkania koszt energii elektrycznej może wynosić nawet kilka razy mniej niż koszt paliwa. Jak dokładnie rozkładają się koszty jeżdżenia elektrykiem, możesz przeczytać w naszym artykule.

Czy koszt ładowania samochodu elektrycznego jest stały?

Nie, koszt ładowania samochodu elektrycznego zależy od ceny energii elektrycznej, która może zmieniać się w czasie. Dodatkowo koszt ładowania może być wyższy w godzinach szczytu, kiedy cena energii jest wyższa, oraz niższy w godzinach nocnych i weekendowych.

Czy istnieją sposoby na zaoszczędzenie na kosztach ładowania samochodu elektrycznego?

Tak, istnieje wiele sposobów na zaoszczędzenie na kosztach ładowania samochodu elektrycznego, takich jak korzystanie z energii odnawialnej czy przestrzeganie wytycznych producenta w kwestiach użytkowych, co pozwala na utrzymanie wysokiej wydajności baterii.