Co to jest wallbox, jak działa, ile kosztuje i jak wybrać najlepszy?

Ładowarka wallbox to specjalne urządzenie umożliwiające ładowanie samochodu elektrycznego prądem o wyższym napięciu. Korzystanie z wallboxa w domowych warunkach, potrafi skrócić ładowanie auta elektrycznego z kilkudziesięciu godzin do kilku. Przeczytaj, jak wybrać najlepszą ładowarkę do garażu.

Filip Żyro
Filip Żyro11 mar 2023, 07:51
Wallbox do ładowania samochodu elektrycznego

Coraz więcej osób decyduje się na auta elektryczne. I bardzo dobrze. Elektryki są przyjazne dla środowiska, tanie w utrzymaniu i mogą być ładowane prądem z paneli fotowoltaicznych. Żeby jednak ładowanie elektryka w domu miało sens będziesz potrzebował wallboxa, który skróci czas ładowania do kilku godzin.

Co to jest wallbox?

Wallbox to urządzenie, które umożliwia uzyskanie większej mocy ładowania, przy korzystaniu z tej samej sieci co gniazdko 230 V. Standardowy kabel podłączony do gniazdka elektrycznego pozwala ładować prądem zmiennym o mocy na poziomie 2,3 kW. Jeżeli jednak zdecydujesz się na zamontowanie wallboxa, całkowita moc może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie. Najmocniejsze dostępne na rynku wallboxy oferują moc na poziomie 25 kW. Jest jednak jeden warunek: wymagają podłączenia do prądu trójfazowego.

Dla przykładu zainstalowanie wallboxa pozwala skrócić czas ładowania Tesli 3 z prawie 30 godzin, do zaledwie 6 po skorzystaniu z odpowiednio mocnej „dostawki”. W przyszłości naścienne urządzenia będą mogły wygenerować jeszcze większą moc i skrócić czas ładowania.

Korzyści wallboxa w domu

Zakup i montaż ładowarki wallbox to inwestycja, która pozwoli zaoszczędzić na kosztach paliwa oraz zwiększyć komfort użytkowania samochodu elektrycznego

Większość modeli ładowarek montowanych w garażu wyposażonych jest w moduł komunikacyjny, który pozwala na monitorowanie procesu ładowania z poziomu smartfona, tableta lub komputera.

Wallboxy to również oszczędności. Ładowarki mają funkcję zarządzania energią, dzięki której możesz ustawić harmonogram ładowania według taryfy nocnej. Pozwala to optymalizować koszty energii i równomierne rozłożyć obciążenia sieci. Jeżeli masz podpisaną umowę na prąd z podziałem na taryfę nocną i dzienną, samochód elektryczny możesz naładować po znacznie niższych cenach. 

W zależności od modelu, ładowarki naziemne wallbox wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak automatyczne rozłączanie z siecią po zakończeniu ładowania czy system zabezpieczający przed przepięciami.

Wykorzystanie wallboxa może być przyjazne dla środowiska, ponieważ umożliwia korzystanie z energii elektrycznej, która pochodzi z odnawialnych źródeł takich jak farmy wiatrowe lub panele fotowoltaiczne, co przyczynia się to do redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Na rynku dostępne są różne modele ładowarek, które różnią się między innymi mocą ładowania, czasem ładowania oraz funkcjami dodatkowymi. Dlatego przed zakupem warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i wybrać model, który będzie najbardziej odpowiadał naszym wymaganiom.

Korzyści ładowarki wallbox:

  • Szybsze ładowanie – w przypadku wallboxów z mocniejszymi parametrami możliwe jest naładowanie baterii pojazdu nawet w kilka godzin

  • Możliwość ładowania w domu – korzystając z wallboxa, nie trzeba odwiedzać stacji ładowania i można ładować samochód w wygodnym dla siebie miejscu, co pozwala oszczędzać czas i pieniądze

  • Optymalizacja kosztów energii – dzięki funkcji zarządzania energią można wykorzystać tańszą taryfę nocną, co przekłada się na niższe koszty

  • Moduł Bluetooth i aplikacja – wallboxy wyposażone są w nadajniki bluetooth, dzięki którym możemy zarządzać ładowaniem (ustawiać na noc) i sprawdzić stan naładowania samochodu

Ceny wallboxów w Polsce

To ile zapłacimy za wallboxa zależeć będzie od tego, co chcemy otrzymać w zamian. Najtańsze modele ładowarek zaczynają się od 1 400 zł. Takie ładowarki mogą ładować z całkowitą mocą na poziomie 7 kW (przy wykorzystaniu złącza trójfazowego).

Za drobną dopłatą możemy cieszyć się urządzeniem, które pozwoli na ładowanie samochodu elektrycznego mocą 11 kW (przy wykorzystaniu złącza trójfazowego). Takie ładowarki zaczynają się w okolicach 1550 zł.

Pierwsze wallboxy z opcją mobilną zaczynają się od 1750 zł. W zamian za te pieniądze otrzymamy ładowarkę, która może ładować samochód z mocą całkowitą 11 kW (przy wykorzystaniu złącza trójfazowego), a do tego bez problemu możemy zabrać ją ze sobą w podróż.

Wallboxy pozwalające ładować z mocą 22kW (przy wykorzystaniu złącza trójfazowego) zaczynają się w okolicach 2 000 zł.

Najdroższe będą ładowarki uznanych producentów takich jak ABB lub bezpośrednio od producentów samochodów, którzy również chętnie oferują dodatkowe akcesoria do samochodów elektrycznych. Tego typu ładowarki z maksymalną mocą ładowania 22kW mogą kosztować nawet do 5 000 zł.

Jak wybrać najlepszy wallbox

Sprawdź maksymalne natężenie prezsyłanego z sieci energetycznej prądu, a dopiero potem wybierz odpowiednią ładowarkę. Chyba że masz zamiar zmienić umowę z dostawcą energii. Wiele domów jednorodzinny ma zabezpieczenie przedlicznikowe na poziomie 25A, co oznacza, że nie wykorzystamy pełni potencjału ładowarki, przez którą może płynąć prąd o natężeniu 32A.

Sprawdź jaką maksymalną mocą możesz ładować auto. Auta mogą różnić się od siebie czasem ładowania i maksymalną mocą, z jaką mogą być ładowane.

Jeżeli posiadasz w domu tylko instalację jednofazową, możesz skorzystać z ładowarek o mocy 3,7 kW (230V * 16A = 3680W) lub 7,4 kW jeżeli Twoja umowa na prąd pozwala na przesyłanie prądu o natężeniu 32A (230V * 32A = 7360W).

Jeżeli posiadasz trójfazową instalację o napięciu 400V i posiadasz umowę z elektrownią, która określa zabezpieczenie przedlicznikowe na 25A możesz zastanowić się nad kupnem wallboxa o całkowitej mocy 11kW.

Wzór na moc ładowania prądem trófjazowym P = √3 * 400 V * 16A x cosϕ = W co można przeliczyć na 1.73205080757 * 400 * 16 * 0.9 = ~9977 kW

Jeżeli planujesz zakup z wyjątkowo pojemnej bestii elektrycznej (na przykład Mercedesa EQS 450+ o zasięgu 640 km i baterii o pojemności 107 kWh), żeby ładowanie miało sens, nie obejdzie się przez łącza trójfazowego i zawnioskowania do elektrowni o podniesienie maksymalnego amperażu, który umożliwi ładowanie samochodu z mocą maksymalną zbliżoną do 22 kW.

P = √3 * 400 V * 32A x cosϕ = W pozwoli ładować z mocą 1.73205080757 * 400 * 32 * 0.9 = ~19953 kW

Użytkownicy wallboxów podkreślają, że warto dopłacić za urządzenie z opcją mobilną. Takiego wallboxa zawsze możesz wziąć ze sobą w trasę i podładować się z większą mocą w zwykłym gniazdku. Ładowarki często mają wbudowany licznik poboru prądu, co ułatwi rozliczenie z właścicielem instalacji, od którego prąd wykorzystasz.

Sprawdź jakim rodzajem złącza możesz ładować swoje auto. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest tzw. przyłącze Type 2. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z dodatkowej przejściówki. Sprawdź, czy kabel do ładowania jest wykonany z miękkiej gumy, która łatwo się wygina. Nie bez znaczenia będzie jego całkowita długość. Standardowo ładowarki wyposażone są w kabel o długości 5 metrów.

Długość gwarancji na urządzenie jest niezwykle istotna. Standardowo producenci dają 3 lata gwarancji, ale można znaleźć, też takich, którzy oferują nawet do 5 lat.

Określ czy będziesz używał ładowarki wewnątrz, czy na zewnątrz. Niektóre ładowarki mają możliwość instalacji tylko pod dachem i mogą odmówić pracy, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Jeżeli chcesz zamontować wallboxa na zewnątrz, sprawdź, czy posiada normę zabezpieczenia IP54.

Zapoznaj się z aplikacją do obsługi ładowarki i możliwością włączenia i wyłączenia ładowania w taryfie nocnej z poziomu aplikacji. Sprawdź, czy możesz podejrzeć stopień naładowania samochodu na telefonie.

Na koniec zdecyduj czy potrzebujesz zabezpieczenia, które uniemożliwi korzystanie osobom postronnym z ładowarki. Wallboxy mogą być zabezpieczone poprzez czytnik kart RFID albo na kod PIN.

Jak wybrać najlepszy wallbox:

  • Sprawdź jaką maksymalną moc jest w stanie obsłużyć Twoja instalacja elektryczna.

  • Zastanów się nad ładowarką mobilną, którą w razie potrzeby weźmiesz ze sobą w trasę.

  • Wybierz możliwie najdłuższą gwarancję.

  • Sprawdź kompatybilność złącza i maksymalną moc ładowania z Twoim samochodem.

  • Określ czy będziesz używał ładowarki wewnątrz, czy na zewnątrz.

Podsumowanie

Wallbox to urządzenie umożliwiające szybsze ładowanie pojazdów elektrycznych poprzez wykorzystanie prądu o wyższym napięciu z tej samej sieci co standardowe gniazdo 230V.

Zainstalowanie wallboxa może zwiększyć całkowitą moc ładowania pojazdu elektrycznego nawet dziesięciokrotnie, dzięki czemu pozwala skrócić ładowanie Tesli 3 z 30 godzin do zaledwie 6. 

Wallboxy posiadają różne moduły komunikacyjne, które umożliwiają monitorowanie procesu ładowania za pomocą smartfona, tabletu lub komputera. Ładowarki tego typu mają również funkcje zarządzania energią (ustawienie ładowania w nocy), dzięki czemu użytkownicy mogą ustawić harmonogram ładowania, zoptymalizować koszty energii oraz równomiernie rozłożyć obciążenie sieci. 

Wallboxy mogą być przyjazne dla środowiska, ponieważ umożliwiają wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. 

Na rynku dostępne są różne modele, które różnią się mocą ładowania, czasem ładowania i dodatkowymi funkcjami, co sprawia, że istotne jest wybranie tego, który najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom.

FAQ