BYD dogania Teslę w produkcji samochodów na świecie

Globalna rywalizacja między Tesla a BYD na rynku samochodów elektrycznych staje się coraz bardziej zacięta. Wyniki sprzedaży za III kwartał bieżącego roku pokazują, że przewaga amerykańskiego giganta nad chińskim konkurentem zmalała do zaledwie 3,5 tysiąca egzemplarzy. Analitycy portalu CarNewsChina przewidują, że już w IV kwartale to chiński producent może przejąć prowadzenie.

Redakcja
Redakcja9 paź 2023, 04:08
BYD cars

Dane z 2 października ujawniają, że BYD sprzedał w III kwartale łącznie 824.001 pojazdów, w tym 431.603 elektryki, co stanowi 52,4% całkowitej sprzedaży. Tesla, specjalizująca się wyłącznie w produkcji samochodów elektrycznych, sprzedała nieco więcej - 435.059 sztuk. Tym samym, różnica pomiędzy dwoma firmami jest najmniejsza od kiedy zaczęły publikować swoje wyniki sprzedaży.

W poprzednich kwartałach przewaga Tesli była znacznie większa - w II kwartale wyniosła 113.995 sztuk, a w I aż 158 228 sztuk. Obecne tendencje mogą jednak wskazywać na zmiany w układzie sił na rynku.

BYD i Tesla posiadają już rozbudowaną sieć fabryk, nie tylko w swoich krajach, ale również poza ich granicami. Firma Elona Muska produkuje swoje auta w USA, Chinach i Niemczech i planuje otworzyć kolejne zakłady w Meksyku. Z kolei chiński gigant inwestuje w rozbudowę swojej infrastruktury produkcyjnej również na terenie Uzbekistanu, Tajlandii i Brazylii.

Pomimo obecnej przewagi Tesli w sierpniowym zestawieniu rejestracji samochodów elektrycznych firmy JATO Dynamics, gdzie dwa pierwsze miejsca zajmują modele Model Y i Model 3, chiński producent MG Motor znalazł się na szóstej pozycji z modelem MG4. BYD nie znalazł się w pierwszej dwudziestce, co może jednak zmienić się wraz z rosnącymi wynikami sprzedaży.