Dostawy Volvo EX30 w Europie opóźnione

Problemy techniczne z oprogramowaniem opóźnią dostawy modelu Volvo EX30 w Europie. Jest to drugi model EV Volvo, po EX90, który doświadczył utrudnień związanych z oprogramowaniem.

Filip Żyro
Filip Żyro30 sty 2024, 03:07
Volvo EX30 exterior

W oficjalnej korespondencji do dealerów, która została ujawniona przez Automotive News Europe, marka potwierdziła, że nieustannie pracuje nad rozwiązaniem problemu i choć poczyniono już znaczny postęp, aktualna wersja oprogramowania 1.2 nie spełnia jeszcze wszystkich niezbędnych kryteriów. 

Na szczęście rzecznik Volvo w komentarzu, wyjaśnił: „Nieliczni klienci musieli zaczekać kilka dodatkowych dni na dostawę swoich pojazdów. Choć obecnie są jeszcze pewne drobne kwestie do rozwiązania, firma nie może się doczekać momentu, kiedy będzie mogła przyspieszyć dostawy EX30”.

Dostawy Volvo EX30 spowolnione z powodu problemu z oprogramowaniem to druga premiera tego producenta samochodów, po EX90, dotknięta problemami technicznymi.

Korespondencja między dealerami podważa jednak oficjalne stanowisko, ponieważ wspomina o wielokrotnych opóźnieniach, które trwały około dwóch tygodni.

EX30 są zarejestrowane i gotowe do wydania w salonach dealerskich, gdy tylko zostanie naprawiony problem z oprogramowaniem, podało źródło bliskie firmie, dodając, że problem ma wpływ na dostawy małego SUV-a na rynki całego świata.

Źródło podało, że aktualizacji nie można przeprowadzić drogą bezprzewodową, należy to zrobić u dealera. Jak podało źródło, aktualizacja rozpocznie się we wtorek.

Bardzo atrakcyjna cena Volvo EX30 (w Polsce auto zaczyna się od 169 900 zł brutto przed dopłatami) i znakomite osiągi przyspieszania od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,6 sekundy, wyprodukowany w Chinach EX30 jest najtańszym i najszybciej przyspieszającym elektrycznym Volvo w historii.

Volvo w zeszłym roku zwiększyło sprzedaż o 69 procent, Volvo EX 30 ma pomóc osiągnąć cel, jakim jest sprzedaż 1,2 miliona samochodów już w 2025 roku. W 2023 roku Volvo sprzedało na całym świecie rekordową liczbę 708 716 pojazdów.

Rzecznik Volvo zdecydowało się opóźnić dostawy, ponieważ „chce zapewnić klientom EX30 jak najlepsze doświadczenia”.

Inni producenci samochodów również mieli problemy z wprowadzeniem oprogramowania do swoich pojazdów.

Fisker, amerykański start-up zajmujący się pojazdami elektrycznymi, 1 kwietnia zaktualizuje oprogramowanie w swoich SUV-ach Ocean, aby aktywować brakujące zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, takie jak adaptacyjny tempomat.