Nowa Tesla Model 3 cena, specyfikacja i data premiery [2023]

Drugi najchętniej kupowany model marki Tesla doczekał liftingu. Po 6 latach od premiery Modelu 3 model Highland będzie miał większą baterię, większy zasięg, odświeżoną stylistykę i dostanie garść nowinek technologicznych. Cena pozostanie bez zmian.

Filip Żyro
Filip Żyro6 wrz 2023, 04:02
New Tesla Model 3 front

Najważniejsze informacje:

  • Nowa Tesla Model 3 w sprzedaży w Europie od października 2023

  • Można już składać zamówienia na stronie Tesli

  • Odświeżona stylistyka zewnętrzna

  • Przeprojektowane wnętrze

  • Nowy system informacyjno-rozrywkowy

  • Zwiększony zasięg napędu elektrycznego elektrycznym do 700 km!

Data premiery i cena nowego Modelu Tesla 3

Nowa Tesla Model 3 trafi do sprzedaży w Europie w październiku tego roku. Auto można już konfigurować na oficjalnej stronie producenta i składać zamówienia.

Na chwilę obecną można jedynie zamawiać wersje Tesla Model 3 RWD i Tesla Model 3 LR AWD. Na razie niedostępny w konfiguratorze jest najmocniejszy model Performance.

Ceny nowych modeli Tesla 3:

  • Tesla Model 3 RWD – 205 990 zł

  • Tesla Model 3 LR AWD – 240 990 zł

Odświeżony wygląd modelu Tesla 3 Highland

Dobrze rozpoznawalny kształt Modelu 3 pozostał niezmieniony. Tesla postanowiła skupić się na detalach, których odświeżenie sprawia, że auto wygląda bardziej nowocześnie i nadąża za trendami w 2023 r.

Najbardziej widoczna zmiana dotyczy przednich reflektorów. Są znacznie cieńsze niż w poprzednim modelu i mają nowy bardziej agresywny wygląd. Nie znajdziesz również oddzielnych świateł przeciwmgielnych w dolnym zderzaku.

New Tesla Model 3 headlights
New Tesla Model 3 headlights

Tesla zrezygnowała z większości otworów i nawiewów w karoserii, pozostawiając tylko jeden, nadając samochodowi elegancki i nieco bardziej sportowy charakter.

Bryła samochodu po bokach nie uległa większym zmianom. Dodano za to nowe modele aluminiowych 18-calowych felg. Jako opcję można wybrać większe 19-calowe felgi za dopłatą.

New Tesla Model 3 front
New Tesla Model 3 front

Paleta kolorów karoserii powiększyła się o dwa nowe kolory: ostry czerwony (ultra red) i ciemnoszary (stealth grey). Wymieniono tylne reflektory, które są teraz jednoczęściowe, a nie dzielone, jak w poprzednim samochodzie. Tylny zderzak również jest nowy i podobnie jak z przodu ma mniej otworów wentylacyjnych.

Tesla Model 3 new vs old one
Tesla Model 3 new vs old one

Wnętrze i system informacyjno-rozrywkowy nowej Tesli Model 3

Tesla wciąż pozostaje przy tym samym designie wnętrza co we wszystkich samochodach. Ponowie pierwsze co rzuca się w oczy po wejściu do samochodu to duży ekran umiejscowiony w centralnej części samochodu. Za to deska rozdzielcza otrzymała nowocześniejszy wygląd.

New Tesla Model 3 interior
New Tesla Model 3 interior

Wspomniany ekran dotykowy ma ten sam rozmiar co poprzednio, czyli 15,0 cali i ma ten sam procesor. Sam ekran jest jednak nowy, jaśniejszy i bardziej responsywny niż stary.

W środku nadal króluje minimalistyczny design, w którym próżno szukać przycisków. Pod przednią szybą znajduje się nowy pasek LED biegnący przez całą szerokość samochodu, a także nowy panel wykończeniowy, który można spersonalizować za pomocą różnych kolorów w konfiguratorze.

System audio może składać się nawet z 17 głośników, które mają umilić wrażenia w trakcie jazdy. 

Przednie siedzenia z kolei zyskały wentylację. Na pokładzie wciąż znajdziemy ładowarkę indukcyjną dla dwóch telefonów. 

Podobnie jak w przypadku nowej Tesli Model S, w nowym Modelu 3 zrezygnowano z dźwigni kolumny kierownicy. Elementy sterujące kierunkowskazami i wycieraczkami znajdują się teraz na przeprojektowanej kierownicy. Konsola środkowa również została zmodernizowana i dostała więcej schowków.

Tesla chwali się, że nowe materiały użyte do wykończenia wnętrza ograniczają hałas. W redukcji odgłosów jazdy mają pomóc również dźwiękochłonne szyby z dodatkową izolacją akustyczną.

Nowe akumulatory i zasięg Tesli Model 3

Nowa Tesla Model 3 ma dokładnie takie same akumulatory, jak obecny model, co oznacza, że w modelu standardowym modelu otrzymasz baterie 57,5 kWh, a w modelu Long Range 75 kWh. Tesli udało się jednak poprawić wydajność o 8%, dzięki redukcji oporów powietrza i optymalizacji oprogramowania.

Zasięg nowej Tesli 3:

  • Nowy Model 3 z napędem na tylne koła ma zasięg 513 km

  • Dwusilnikowa wersja Long Range ma zasięg do 629 km

Osiągi nowej Tesli Model 3

Podobnie jak w przypadku akumulatorów, silniki nowej Tesli Model 3 pozostały takie same. Samochód nadal ma 279 KM mocy, chociaż czas przyspieszania od 0 do 100 km/h wzrósł z 5,8 sekundy do 6,1 sekundy. Jest to prawdopodobnie spowodowane zwiększeniem masy, spowodowanej zastosowaniu cięższych materiałów do izolacji akustycznej.

To samo tyczy się dwusilnikowej wersji AWD. Nadal ma 351 KM, ale czas od 0 do 60 mil na godzinę wzrósł z 4,2 sekundy do 4,4 sekundy. 

Podsumowanie

Nowa Tesla 3 zadebiutuje w Europie w październiku. Zamówienia można już składać na stronie producenta. Mocno zaskakuje, że ceny nie uległy zmianie. Tesla Model 3 RWD to wydatek rzędu 205 990 zł za model bazowy, a Tesla Model 3 LR AWD zaczyna się od 240 990 zł.