Milion złotych dla samorządów na 16 nowych stacji ładowania

Pierwszy w branży leasingowej ogólnopolski program grantowy dla samorządów. Projekt „Razem dla eko-zmiany” przewiduje przekazanie i utrzymanie sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Redakcja
Redakcja12 cze 2023, 06:43
Type 2 plug

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych trafią do polskich samorządów dzięki ogólnopolskiemu programowi grantowemu "Razem dla eko-zmiany", który rozpoczął się 6 czerwca. Autorem inicjatywy jest Fundacja Santander Bank Polska we współpracy z Santander Leasing, GreenWay Polska i Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych (PSPA).

Konkurs zakłada pełne finansowanie budowy co najmniej 16 stacji ładowania oraz ich utrzymanie przez 2 lata, z przeznaczeniem 1 mln złotych na ten cel. Udział w programie mogą wziąć jednostki samorządu terytorialnego, których liczba mieszkańców nie przekracza 100 tys. na dzień ogłoszenia konkursu. Celem jest zwiększenie dostępności infrastruktury ładowania w miejscach poza dużymi aglomeracjami.

Do 2030 roku liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych w Polsce ma wzrosnąć do prawie miliona sztuk, a sieć ogólnodostępnej infrastruktury ładowania z 5 tys. obecnie do prawie 100 tys. punktów, zgodnie z raportem „Polish EV Outlook" opracowanym przez PSPA. Analizy PSPA wskazują również na rosnącą rolę leasingodawców w finansowaniu inwestycji w ten segment pojazdów.

Najwięcej samochodów elektrycznych zarejestrowano w Warszawie, która stanowi prawie 22% całej polskiej floty. Środki na finansowanie pojazdów elektrycznych są najczęściej wykorzystywane w województwach mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, małopolskim i pomorskim, według analizy Santander Leasing.

Samorządy mogą zgłaszać wnioski do programu „Razem dla eko-zmiany" za pośrednictwem formularza internetowego na stronie Fundacji Santander.