Jaguar Land Rover inwestuje miliardy w luksusowe elektryki

Jaguar Land Rover, brytyjski producent samochodów, zamierza zainwestować 15 miliardów w rozwój i produkcję luksusowych pojazdów elektrycznych. Firma podjęła decyzję o przeznaczeniu znaczących środków na rozwój technologii związanych z elektromobilnością, co pokazuje jej zaangażowanie w przyszłość motoryzacji oraz dbałość o środowisko naturalne.

Filip Żyro
Filip Żyro5 maj 2023, 10:20
Range Rover Electric

W ramach tej inwestycji planowane jest wprowadzenie na rynek nowych modeli samochodów elektrycznych, które będą oferować wysoką jakość, komfort oraz innowacyjne rozwiązania techniczne. Jaguar Land Rover dąży do zwiększenia sprzedaży i udziału w rynku samochodów elektrycznych, a także do wzmocnienia swojej pozycji jako lidera w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w przemyśle motoryzacyjnym.

Fabryka w Halewood w Wielkiej Brytanii będzie wytwarzać wyłącznie samochody elektryczne, a dedykowana platforma podłogowa (EMA) dla SUV-ów średniej wielkości nowej generacji zostanie opracowana specjalnie z myślą o pojazdach napędzanych prądem.

Pierwszym z luksusowych elektrycznych SUV-ów nowej generacji będzie w pełni elektryczny model z linii Range Rover, planowany do wprowadzenia na rynek w 2025 roku, którego produkcja odbędzie się w wyżej wymienionej fabryce w Halewood.

Dodatkowo firma zamierza intensywnie współpracować z dostawcami i partnerami biznesowymi, aby wspólnie opracowywać innowacyjne rozwiązania, takie jak lepsze baterie, nowoczesne systemy zarządzania energią czy efektywne układy napędowe. Współpraca ta pozwoli na wzajemne korzystanie z wiedzy i doświadczenia, co przyczyni się do dalszego rozwoju technologii elektrycznych w branży motoryzacyjnej.

Jaguar Land Rover poinformował również, że Centrum Produkcji Silników w Wolverhampton, obecnie produkujące silniki spalinowe, zostanie zamienione na fabrykę silników elektrycznych. W ten sposób firma chce przyciągnąć klientów, którzy oczekują luksusu, komfortu i innowacyjnych technologii, a jednocześnie pragną przyczynić się do redukcji emisji spalin oraz ochrony środowiska naturalnego. Aby podkreślić chęć zmiany, placówka ostanie przemianowana na Centrum Produkcji Napędów Elektrycznych JLR.